Биохакингът е термин, използван за описване на различни съвети и трикове за подобряване на способността на тялото да функционира при максимална производителност и така да удължи живота на човек. Самата дума „хак“ (hack) идва от компютърната сфера и означава превъртане на играта, излизане от системата и нейното надхитряване. Биохакингът цели именно да превърти играта, наречена „остаряване“, и да обърне процеса на стареене на клетките или поне максимално да го удължи и забави във времето.
Това е практика за използване на методи, извлечени от области като биология, генетика, неврология и хранене за подобряване на физическото или умственото представяне, подобряване на цялостното здраве и благополучие или постигане на специфичен резултат (като загуба на тегло). Понякога то се нарича още „биология направи си сам“.
Основно се дели на четири вида:
Начин на живот – тази категория се фокусира върху вземането на положителни решения за здравето и поведението, които активират биологията на ефективността и дълголетието. Например чрез промени в диетата, дишане, медитация, практики, упражнения.
Молекулярен – включва използването на естествени и синтетични молекули, които могат да помогнат за промяна на биологията на човека. Приемането на добавки, например витамини, минерали, пептиди (малки протеинови фрагменти).
Биологичен – клетъчни или биологични продукти, функциониращи като някакъв вид човешки клетки или малки „информационни пакети“ като екзозоми, които са основно биологични снопове от ДНК, иРНК протеини и растежни фактори. Някои лекарства изискват рецепта.
Технологичен – тук влизат смарт часовници, устройства (монитори) за кръвна захар. В такива случаи биохакингът използва технология за събиране на данни за тялото и неговото функциониране така че да индивидът да може да използва тази информация, за да подобри здравето си, докато се стреми към повишена производителност. Технологичните биохакове също включват използването на усъвършенствани машини като хипербарни камери или електромагнитни стимулатори, за да се опитат да стимулират по-бързи физиологични промени или заздравяване.
При въвеждането на подпобни новости винаги си задаваме въпроса безопасно ли е?
Биохакингът понякога се практикува „изпреварвайки науката“. Хората тестват хакове върху себе си, преди да се докаже, че работят в контролирана изследователска среда. Когато се използва постепенно, биохакването може да бъде безопасно за хората. Важно е да се подхожда предпазливо и да се разчита на информация, основана на доказателства, също и да се консултираме със специалисти.
Често срещани области, които хората искат да биохакнат, и примери за това как да се пдоходи към всяка грижа:
Биохакерство, свързано с възрастта – лечение с червена светлина (също и за лечение и възстановяване), терапия със стволови клетки, криотерапия, използването на неаблативни лазери за домашна употреба, добавки против стареене и митохондриална подкрепа, съдържащи коензим Q10, полифеноли, L-карнитин и уролитин А.
Хакове, свързани с енергията – използване на устройства за проследяване на съня, носене на очила, блокиращи синя светлина, светлинна терапия за регулиране на циркадния ритъм, смарт приложения за медитация за подпомагане на съня, облекчаване на стреса или и двете, прием на витамин B12 и магнезий, времеви прием на кофеин.
Биохакинг с диети и хранене – добавки за контрол на кръвната захар, монитори за глюкоза, консумация на пребиотици и пробиотици, използването на кетонни дихателни анализатори, устройства за наблюдение на метаболизма, периодично гладуване, прилагане на принципите на нутригеномиката.
„Хакване на физическото здраве – ледени бани, топлинна терапия и сауни, смарт часовници и други инструменти за обратна връзка, вибрационна терапия на цялото тяло, терапия с импулсни електромагнитни полета.
Примери за подобряване функцията на мозъка – консумация на добавки за подобряване на познавателната способност, практика за увличане на мозъчни вълни, терапия с трансккраниална магнитна стимулация, неврофийдбек терапия, медитация, упражнения и игри за стимулиране на мозъка, като четене на книги, кръстословици, пише „Уикенд“.