Кунчо Кунчев ръководи „Общински пазари“ – Русе вече 15 години и сега започва нов мандат начело на предприятието.
Той започва работа там през 2004 г., първоначално като ръководител на инфраструктурни проекти в отдел „Наемни отношения“, след което става заместник-управител, а по-късно поема управлението. Завършил е Математическата гимназия „Баба Тонка“ в Русе, а по време на военната си служба преминава обучение в Школата за запасни офицери в Плевен. Висшето си образование получава в Стопанската академия „Димитър А. Ценов“, специалност „Управление на фирмата“. Семеен е – съпругата му е учител, а двамата имат две деца.
– Г-н Кунчев, какви са основните Ви приоритети за новия мандат като директор на „Общински пазари“ – Русе?
„Общински пазари“ от известно време следва последователна икономическа стратегия – развива и разширява пазарите в града. Тази година, например, ще бъде открит нов пазар в кв. Чародейка – Север. Плановете за следващите години предвиждат този процес да продължи. През годините сме установили, че хората приемат това положително. Имаше многобройни запитвания и настоявания от жителите на Чародейка – Север за изграждане на пазар, аналогичен на този в Чародейка – Юг, който бе открит през 2014 г.
Сред приоритетите ни е и изграждането на плувния комплекс в Градския парк, където „Общински пазари“ е възложител. Това ще бъде голямо предизвикателство, но и ключов проект за града.
– Планирате ли конкретни подобрения в инфраструктурата и условията за търговците и клиентите на пазарите в града?
Ние непрекъснато подобряваме инфраструктурата. През всичките години, в които съм управител, не е имало период, в който да не сме направили някакво подобрение – било то малко или голямо. Нашите обекти се усъвършенстват с мисъл за клиентите и търговците.
Например, на новия пазар в Чародейка – Север всички кабелни и водопроводни връзки са изградени така, че да бъдат удобни за наемателите. Нашите търговски площи не са прекалено скъпи или луксозни, а са по-скоро практични, за да осигурят добри условия за търговия, без това да води до излишно увеличение на цените за крайните потребители.
– Какви мерки ще предприемете за насърчаване на местните производители и малкия бизнес на територията на пазарите?
Работим активно с регионални производители, не само на плодове и зеленчуци. През последните години привлякохме много местни бизнеси, включително производители на хляб, които вече имат обекти на осем пазара в града. Това е наш приоритет, защото регионалните производители увеличават посещаемостта на пазарите и стимулират местната икономика.
– В последните години конкуренцията с големите търговски вериги се засилва. Как „Общински пазари“ ще се адаптира към тази тенденция и ще остане привлекателно място за потребителите?
Както вече споменах, нашата стратегия е да създаваме достъпни и удобни търговски площи. Освен това, като предоставяме възможност на производителите да продават директно на клиентите, намаляваме броя на посредниците – прекупвачи и търговци на едро.
Целта ни е да осигурим удобство на клиентите – във всеки квартал да има обект, който предлага всичко необходимо. Разбира се, Централният общински пазар остава най-големият и уникален по своята структура, тъй като в него може да се намери всичко.
– В последните седмици се провеждат бойкоти срещу големите търговски вериги. Оказва ли това влияние върху пазарите?
Да, и то единствено в положителен аспект. Нашите пазари се обслужват от регионални търговци и производители, което привлича повече клиенти. Бойкотът на големите вериги увеличава интереса към пазарите, а хубавото време също допринася за раздвижване.
– Какви финансови резултати очаквате да постигнете през този мандат? Планирате ли инвестиции или промени в управлението на „Общински пазари“?
През изминалата година постигнахме значителен ръст в печалбата спрямо 2023 г. Във финансово отношение следваме принципа на разумното управление на разходите. Конкуренцията в Русе е сериозна, но успяваме да поддържаме стабилно развитие.
Планираме инвестиции в подобрения на инфраструктурата и условията за търговия, като се стремим да продължим успешния модел, който сме изградили през годините.