Липсата на приет държавен бюджет, изпълнението на общинските проекти, развитието на инфраструктурата, социалните услуги и амбициите за бъдещето на община Ветово бяха част от темите, по които кметът д-р Мехмед Мехмед говори в интервю за АНОНС. Според него общината е подготвена с конкретни проекти и ясна визия за развитие, но забавянето на бюджета поставя сериозни предизвикателства пред тяхната реализация.
Г-н Мехмед, вече сме в средата на годината, а все още няма приет бюджет. Как се отразява това на общината?
Липсата на приет държавен бюджет неминуемо се отразява на работата на общините. Ние имаме определена бюджетна дисциплина и се съобразяваме с правилата, определени от държавата.
Факт е, че не можем да разгърнем потенциала на общината и да реализираме идеите, които заложихме в края на миналата година при подготовката на бюджета за настоящата. Поне до средата на годината това е невъзможно заради ограниченията, произтичащи от липсата на държавен бюджет.

Надявам се парламентът в най-скоро време да приеме държавния бюджет, което ще позволи и на общините да приемат своите бюджети. Тези ограничения водят до това, че капиталовите разходи няма как да бъдат изпълнени в пълния обем, който сме предвидили в проекта за бюджет. Те са пряко свързани както с общинския, така и с републиканския бюджет.
Така както слушам как се движи процедурата по приемането на бюджета, е възможно държавният бюджет да бъде приет в края на юни. След това общинските бюджети вероятно ще бъдат приети до края на юли или средата на август. Това означава, че за оставащите няколко месеца до края на годината ще бъде трудно да се реализира всичко планирано. Сроковете за процедурите вече са силно съкратени и не съм сигурен дали ще успеем да усвоим всички средства, предвидени за капиталови разходи.
Има ново правителство. Отразява ли се това по някакъв начин на общината и какви са Вашите очаквания към новата власт?
Ще започна с очакванията. Не само моите, а предполагам и на всички кметове. Надяваме се новата власт да не въвежда прекалено големи рестрикции по отношение на общинските бюджети и възможностите за капиталови разходи, предвидени от държавния бюджет или Плана за възстановяване и устойчивост.

Надяваме се общините, които са подготвени и имат необходимия капацитет и опит, да продължат да работят по проектите си. След новините, които чуваме от миналата седмица за свръхдефицит, не знам как това ще рефлектира върху средствата, които евентуално биха били предвидени за общините.
Моята надежда е да продължим да работим със същите темпове, както досега. Към момента нямаме проблеми или напрежение в тази посока и се надявам това да остане така.
Общината винаги е поставяла акцент върху младите хора и грижата за тях. Наскоро бяха обновени няколко детски площадки и покривът на детската градина в Глоджево. Какво предстои още?
През тази година очакваме да започнем работа по два обекта, които вече са на етап избран изпълнител и предстои откриване на строителна площадка.
Първият е по програмата за трансгранично сътрудничество и се реализира в партньорство с община Гюргево. Проектът „Зелена хармония“ предвижда обновяване на зона за отдих край река Бели Лом. Очакваме строително-монтажните дейности да започнат до около месец. Всички процедури са приключили и имаме избран изпълнител, но към момента има ограничение за работа в района заради защитени видове птици.

Другият проект е в село Писанец, където ще изградим модерен център за обучение на хора от всички възрасти. Ще бъде обновена изоставена сграда на бивша детска градина, която ще се превърне в място за обучения, семинари и обмен на знания.
До края на месеца предстои да потвърдим участието си и в трети трансграничен проект. Ако бъде окончателно одобрен, до края на следващата година ще бъдат изградени велоалеи на територията на общината, както и ще бъде модернизирана горска хижа, която ще се използва за образователни и екологични инициативи.
С тези инвестиции можем ли да кажем, че община Ветово гледа и към развитието на туризма?
Това е една от основните ми цели още от началото на първия мандат. Искаме да покажем красивите места, с които разполага община Ветово, и да отворим общината за повече посетители и туристи.
В предходните управления бяхме се капсулирали и философията беше за нас да не се говори много, за нас да не се пише нищо и, ако може, тук никой да не ни закача.
Моето виждане е коренно различно. Смятам, че трябва да рекламираме това, което имаме, и да насърчаваме хората да говорят с добро за Ветово.
Имаме достатъчно примери, с които сме били представяни в негативна светлина. Затова моята цел е чрез проектите и инициативите, които реализираме, да обърнем изцяло този тренд.
Какви са Вашите амбиции до края на мандата?
Планът, който си бях поставил 202о г., като един сравнително реален хоризонт и реални неща, които трябваше да бъдат свършени на територията на общината. Аз си мисля, че към днешна дата сме реализирали над 80% от планираните инфраструктурни проекти.
Ако имаме доброто партньорство с държавата с оглед на това проекти, които са годни, които са в обществен интерес да бъдат съответно финансирани – било то по Плана за възстановяване и устойчивост или чрез държавния бюджет. Ние сме готови да ги реализираме.
Останаха още няколко обекта, които мисля, че са важни за всички в нашата община. Например имаме един хубав той е от типа на горския в момента, свързващ Ветово и Смирненски през една хубава гора. Подготвили сме проект за нов асфалтов път с успоредна велоалея, която ще осигури най-кратката връзка между двете населени места.
Друг значим проект е изграждането на модерна комбинирана социална сграда в центъра на Ветово – идея, за която говорим повече от осем години.
Важно за нас е и обновяването на читалищата в Глоджево и Сеново. Това са проекти, които съществуват като идея още от 2013 г., но през годините не беше отворена подходяща програма за финансиране на подобни ремонти. Надявам се до края на мандата поне едно от тези читалища да бъде обновено.
Като цяло мога да кажа, че когато поех управлението на общината, всички републикански пътища на територията ѝ бяха в лошо състояние. С ремонта на участъка между Глоджево и Сеново ние приключваме обновяването на републиканската пътна мрежа в общината.
Сериозен напредък има и при общинските пътища. Свързаността между населените места вече е на много добро ниво и според мен отговаря на европейските стандарти. Разбира се, винаги има какво още да се подобрява.
Хората имат все по-високи очаквания, а това е нормално. Намерихме формулата за комуникация със жителите на всички населени места. И когато поставят някакъв проблем, се стремим да реагираме в рамките на няколко дни.
Смятам, че именно така трябва да се работи. Като кмет мога да имам своето виждане, но ако хората не го приемат, трябва да се съобразим и да търсим по-добро решение. В крайна сметка работим за това жителите на общината да имат по-добри условия за живот. Ако не можем пряко да повлияем на доходите им, то поне можем да подобрим средата, в която живеят.
