Николай Братованов е адвокат по професия. Народен представител е от ПГ на ГЕРБ-СДС в 50-ия парламент. Член е на Комисията по конституционни въпроси и на Комисията по околната среда и водите.
Г-н Братованов, за първи път сте народен представител. Как изглежда парламентът отвътре? По-различно ли е от това, което сте наблюдавали по телевизията?
По-различно е. Виждат се много повече неща – обсъждане, мнения, позиции на колегите, които не могат да бъдат хванати от камерите. Има неща, които се усещат и в стаите на съответните парламентарни групи. Едно е да наблюдаваш, друго е да участваш.
50-ият парламент е към своя край. Успяхте ли да свършите нещо полезно изобщо?
-Парламентът от самото начало беше обречен, имаше крехки опити за съставяне на правителство, не срещнаха никаква подкрепа, наблюдава се липса на държавническо отношение. Хората, които гласуваха за мен, се надяваха да имаме правителство, това беше едно от посланията ни. Това е била надеждата на много хора. След развоя на събитията – липсата на желание за сформиране, разпад на парламентарни групи, стана ясно, че няма да има възможност за съставяне на правителство. Единствено ни остава да бъдем полезни в един кратък период от време, за да направим това, което е възможно.
Съсредоточили сме се върху по-важните законопроекти. Аз участвам активно в Комисията по конституционни и правни въпроси, където минават на първо четене промени в Гражданския процесуален кодекс, които бяха с отлагателен характер. Самата правосъдна система няма готовност за въвеждане на някои иновации по отношение на заповедното производство. Това успяхме да го приемем, сега ще внесем промени в Закона за адвокатурата, аз съм един от вносителите. Утре разглеждаме в правната комисия промени в Търговския закон и предполагам, че ще успеем да направим за краткия период поне малко качествени изменения в самите закони.
Тези промени в Закона за адвокатурата ще успеят ли да преминат през първо и второ четене в пленарна зала в този мандат?
Мисля, че ще имаме мнозинство, не вярвам да има противници на тези промени, защото те касаят едни указания на европейските институции за конкретика при определяне на възнагражденията на адвокатите. Това е разпоредбата на чл.38 от Закона за адвокатурата и мисля, че има единомислие по този въпрос. Винаги между първо и второ четене може да се внесат промени.
Предвид краткия си мандат успяхте ли да проведете приемни в Русе?
Моите приемни все още не съм ги провел заради отпускарския период. Осъществих среща с областния управител Драгомир Драганов, с когото обсъдихме въпросите за неговата инициатива, която е и наша, по отношение на възстановяването на експресния влак от миналото „Синия Дунав“, който липсва на русенци. С оглед да проуча нещата в Деня на железничаря отидох да си купя билет от жп гарата. Дори тази вечер към София ще пътувам с влака, за да видя какви са условията, а не просто да говоря нещата и да прилагам популизъм. Искам да видя как се движи нощният влак. Разбрах, че няма спални вагони, а това е най-дългото жп трасе у нас – Силистра-София, не мога да си го обясня.
Моята работа се състои в планирани срещи, които тепърва ще се осъществят с кметовете на общини. Предстои да се срещна с кмета на Русе Пенчо Милков, независимо, че сме от различни партии, трябва да търсим пресечната точка, за да бъдем полезни. Имам изпратени 3 или 4 писма с инициативи от страна на кмета Милков към мен, на които съм обърнал сериозно внимание и няма да ги оставя без последствие, защото това касае най-големия ни град в региона. Трябва да започне всичко с разговор с кмета, да видим къде може да бъдем полезни. Ще проведа индивидуални срещи с всеки един от общинските кметове в областта. През септември ще започнат и моите приемни, които няма да бъдат веднъж в месеца, а ще бъдат различни инициативи, които ще развия не само с граждани, а и с неправителствени организации и инициативи. Това, което предстои, са нови избори и нова кампания.
Ще се включите ли в тази кампания като кандидат за депутат?
Не знам. Много са въпросителните пред мен, има натрупана кратка умора, някакво разочарование от самата политическа система, която съм видял отблизо. Трябва да намеря пресечна точка между моята професия и това, което трябва да се предложи като ангажимент към парламента и в зависимост от позициите и доверието, което би ми било гласувано, ще взема решение дали да се включа в последващи кампании. На този етап дори не го обмислям, изчаквам да видя как ще се развият нещата и тогава ще взема решенията.