Д-р Росица Георгиева е началник на Регионалното управление на образованието в Русе. Тя е общински съветник от ПП ГЕРБ и председател на Комисията по култура и религиозни въпроси в местния парламент. Завършва две бакалавърски степени по „Начална педагогика“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и „Теология“ в Софийски университет и две магистърски степени – „Теология“ в Софийски университет и „Философия“ в Софийски университет.
Госпожо Георгиева, остават борени дни до старта на новата учебна година. Готови ли са вече училищата за нея?
Всички училища на територията на областта са готови за посрещането на учениците на първия учебен ден, който тази година ще е на 16.09. В голяма част от училищата продължават да се извършват козметични ремонти и почистване, за да може стаите, където ще бъдат учениците, да бъдат приветливи и да отговарят на изискванията. В две професионални гимназии вървеше ремонт по програма „Региони в растеж“.
Това са Професионалната гимназия по туризъм и Професионалната гимназия по електротехника, в които ремонтите са приключили, на 15 септември те ще посрещнат своите ученици в едни наистина модерни и добре оборудвани помещения. Нямаме никакви притеснения по отношение на това как ще стартира новата учебна година.
Кои бяха най-предпочитаните гимназии тази година сред кандидатстващите?
Нямахме абсолютно никакви проблеми с така наречения Държавен план-прием. Една паралелка е закрита поради недостиг на деца, които желаят да се обучават в тази паралелка и това е в професионалната гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“. Предложенията, които направиха и Професионалните и Профилираните гимназии, са съобразени с желанията на родители и ученици, както и с предпочитанията на бизнеса.
Особено засилен интерес се наблюдава през последните три години към Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Това една от двадесет и осемте гимназии, която ще бъде център за високи технологии. Другото, което е интересно да се каже е, че освен към специалностите в сферата на строителството има засилен интерес и към специалностите в леката промишленост, хранително-вкусовата, така наречените софтуерни специалисти. Традиционно знаете, че има голям интерес към профилираните гимназии като Математическа гимназия, Английска гимназия. Към момента може да кажем, че имаме добре планиран и реализиран държавен прием.
По-слаб интерес има към гимназиите по Селско стопанство и към Механотехникума, но това е съвсем нормално предвид спецификата на специалностите, които се предлагат. Ние се радваме, че Професионалната ни гимназия по речно корабоводене и корабоплаване продължава да е една от предпочитаните сред деца и родители.
Има ли липса на кадри в русенските училища?
Истината е, че броя на децата в русенска област продължава да намалява. Изправени сме пред една демографска криза и поради тази причина все още има кадри, които могат да се реализират и са търсени на пазара на труда, защото когато намалява броя на паралелките, съответно не се търсят и специалисти, но това което трябва да кажем съвсем откровено е, че ще има недостиг на специалисти в направление природните науки – Математика, Химия, Физика, Биология. Недостиг също има и на специалисти по Български език, както и на специалисти с различни филологии – Немска, Испанска.В тези направления се очаква още по-сериозен недостиг на кадри в следващите години.
Трябва да се потърсят възможности за решаване на тези проблеми. За съжаление най-много кандидатстват със специалност Начална и предучилищна педагогика. Колеги директори споделят, че за едно място получават между 50 и 70 заявления в тази специалност, както и за учителите по Физическо възпитание и спорт.
Защо според вас липсват кандидати за директорската позиция в трите училища, където конкурсът беше прекратен преди дни?
На територията на област Русе бяха обявени конкурси за 15 образователни институции, поради липса на подадени заявления бяха прекратени конкурсните процедури за Основното училище в село Баниска, община Две могили, за Основно училище „Отец Паисий“ в село Тетово и за Основно училище в село Нов град. Според мен може би заради малките населени места, които са отдалечени от Русе и липсата на транспорт, това е една от причините.
Втората причина все пак да станеш директор е една отговорност и може би хората преценяват, че не е предизвикателство пред което искат да се изправят. За територията на град Русе, не може да оплачем.
Обявени са конкурси за пет Професионални гимназии и там за всяка една от тях имаше между три и четири кандидатури. За Професионалната гимназия в град Бяла има двама кандидати. Разбирате, че хората правят преценка дали предизвикателствата, които ще ги изправи това да бъдат директори на образователна институция е нещо, което ги удовлетворява.