Русе е един от българските градове с най-добри предпоставки за икономическа стабилност и растеж. Географското му положение, наличието на добра инфраструктура, университет и редица професионални гимназии би трябвало да направят населеното място притегателен център за хора от различни възрасти и с различни професии. Дали обаче това означава и повече покупко-продажби и жив наемен пазар и какви са цените на имотите в Русе, коментират специалистите в областта на недвижимите имоти от “Реалистимо”.
Спадът на пазара в Русе изглежда огромен
Докато в страната средно имотният пазар се свива с 10-12% на годишна база, за Русе последното тримесечие е изключително слабо – спадът е с почти 19% за последните 12 месеца. Факт е, че за същия период на миналата година отново се наблюдава свиване, но то далеч не е фрапиращо, защото е с едва малко над 3%, на фона на започващото по това време повсеместно успокояване. Така за периода юли–септември 2023 г. в Русе са сключени 1186 сделки, докато само преди две години, през третото тримесечие на 2021 г., те са били повече от 1500 броя. Все още тегленето на ипотечен кредит е сравнително лесна процедура, а и лихвените проценти са доста добри.
Купувачите на имоти използват основно кредитни консултанти, за да заявят ипотечен кредит, като все още ипотечните лихви са под 3%.
Средната наемна цена в Русе е около 450 лв. на месец
Сред големите градове в страната това е една от най-ниските наемни цени. На фона на другите в съседни области в същия регион обаче, това е по-скоро средна цена. В централната част на града, разбираемо, наемите се покачват до около 600-650 лв. средно, а едностаен апартамент, подходящ за учащи, може да бъде нает и за около 300 лв. на месец.
Цените на имотите в Русе – далеч по-ниски от тези в София.
Статистиката показва, че средната цена на жилищата в Русе е малко над 1020 евро за квадрат спрямо повече от 1500-1600 евро за квадратен метър според обявите за имоти в София. Това се обяснява с няколко фактора – на първо място, доходите в столицата са по-високи (малко над 2700 лв. средна заплата за София и малко под 1700 средно месечно възнаграждение в Русе). На второ, в столицата новото строителство е значително повече, докато в крайдунавския град повечето жилища се продават на вторичния пазар. Русе обаче води по показателя колко квадратни метра могат да бъдат купени с една средна месечна заплата – докато в София показателят е 0.76, в Русе той е 0.81. Сделките, изповядани без ипотечен кредит, също са повече в Русе – тук около 28% от покупко-продажбите са финансирани от банките, докато за столицата процентът надхвърля 50 (при средни 35% за страната).