Адвокатът Стою Стоев се оказа ябълката на раздора днес в парламента, заради категоричното желание на ПП-ДБ младежът да оглави правната комисия в парламента.
Името на Стоев се завъртя в публичното пространство неофициално още по време на първите разговори на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ по избора на председател на Народното събрание, когато се договориха да въведат ротационен принцип. Така ГЕРБ получи председателското място на 49-ото НС в лицето на Росен Желязков, а евентуално през следващите три месеца ПП-ДБ ще има свой депутат за шеф на правната комисия, пише сайтът „Епицентър“.
Появата на името на юриста в медиите провокира политически реакции, в това число и от страна на ГЕРБ, че е неопитен и много млад, за да застане начело на най-важната парламентарна комисия.
Стою Стоев е роден на 11 ноември 1992 в Пловдив и е зам.-председател на ПГ на ПП-ДБ.
Освен член на правната комисия, младият юрист и членува и в комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество.
Завършил е Националната природо-математическа гимназия в София, с профил химия, през 2017 г., след което завършва магистратура по право в Нов български университет.
Адвокат в частна кантора от ноември 2019 г. за около две години, след което става депутат от ПП.
Точката за избор на председател на правната комисия да влезе в дневния ред на парламента предложи акад. Николай Денков от ПП.
Шефското място в правната комисия е определено за човек от ПП-ДБ според джентълменското споразумение, в което си стиснаха ръцете ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС.
Преди дни втората политическа сила входира и проект на решение за това, в което за първи път потвърдиха слуховете, че именно Стоев е тяхната номинация за поста.
ГЕРБ-СДС обаче заедно с всички останали партии в парламента се обявиха против. Изборът на 30-годишният възпитаник на НБУ с 2-години стаж начело на една от най-важните комисии в Народното събрание се бави, заради невъзможността партиите да се споразумеят за ръководствата на всички комисии.
Акад. Николай Денков настоя от трибуната на НС Стоев да бъде избран сега, а останалите комисии – когато има решение за тях.
В крайна сметка гласуването на точката даде отрицателен резултат, а ПП/ДБ и „Възраждане“ размениха обвинения кой е „патерица на ГЕРБ“.
„Атанасова наруши споразумението между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС за кандидатурата на председателя на Комисията по правни въпроси. Днес точката за избор на председател бе отхвърлена от мнозинството в НС“, заяви Николай Денков и на брифинг в кулоарите на парламента.
Академикът изчете думите на Десислава Атанасова за споразумението на двете ПГ да има ротации на процедурата. Той подчерта, че на 19 април работата на НС стартира със споразумение на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, въз основа на това споразумение и с това беше отпушена процедурата.
Според Десислава Атанасова т. нар. „джентълменско споразумение“ не е изчерпано. „И тогава, и сега, то беше заедно с ангажимента НС да работи повече от 3 месеца, за да има ротация на председателя и на парламента, и на правната комисия. Единствено от нас и от тях зависи животът на НС да бъде дълъг и да излъчи правителство“, припомни тя условията.