При екстремно високите температури, каквито се наблюдаваха през последните дни, е важно да се внимава за риск от топлинен удар.
Само за последните 15 дни в Спешна помощ в София са постъпили 220 сигнала, свързани със симптоми, произтичащи от високите температури.
Пийте повече вода и не излизайте навън между 14:30 и 17 ч.
За да не се стига до топлинен удар трябва да се излиза със светли, широки дрехи, да се носи бутилка с вода. Трябва да се избягва пряко излагане на слънчева светлина, особено когато е най-силно слънцето – между 12 и 18 ч., заяви пред bTV д-р Дарко Манчевски.
Ако вече е получен топлинен удар, трябва да се разкопчаят дрехите, така че да не стягат човека над кръста, да бъде полят с хладка вода, да бъде преместен в хладно помещение или на сянка. Междувременно трябва да бъде повикан медицински екип. При дехидратация в домашни условия най-добре помага солеви разтвор, който се приготвя от 1 л. вода, ½ ч.л. сол и 6 ч.л. захар. Изпива се на малки порции.
Топлинният удар протича в три етапа – лека, умерена и тежка форма.
„Леката форма са първоначални симптоми като главоболие, зачервяване на лицето, замайване, шум в ушите и слабост в мускулите. Вторият етап се проявява с повръщане, слабост в крайниците, пациентът може да колабира. Третият етап е много тежка форма, вследствие на дехидратацията, която е най-страшна. Тогава се наблюдават крампи, гърчове, силна мускулна болка, халюцинации и изменения на съзнанието“, обясни доктор Манчевски. Той предупреди гражданите да пият много вода и много течности. По думите му ако се е случил на някого топлинен удар, трябва тялото добре да се хидратира, пише в. „Филтър“.