На 14 февруари, по стар стил, Трифон Зарезан бе отбелязан тържествено в Община Бяла. Празникът, посветен на лозарите и винарите, събра местните жители и гости, за да почетат традицията, която е дълбоко вкоренена в българската култура.
Възстановка на ритуала и избор на „Цар на Лозята“
Народните читалища в общината организираха възстановки на традиционния ритуал по зарязване на лозето, с което символично се дава начало на новата лозарска година. В село Копривец, както и в други населени места, местните винопроизводители дегустираха различни видове вино, а сред тях бе избран „Цар на Лозята“ – почетна титла, която се дава на уважаван лозар, символично благославящ плодородието на реколтата.
Ученици и краезнание – мост между поколенията
Сред гостите на празника в град Бяла бяха и учениците от първи клас на НУ „П. Р. Славейков“. Те изучават краезнание като факултативен учебен час – иновативен подход, който ги запознава с местните традиции, бит и култура. Участието им в този важен за региона празник беше чудесна възможност да се докоснат до корените на своя край и да научат повече за значението на виното в българските обичаи.
Трифон Зарезан – празник на плодородието и виното
В българската народна митология виното е наричано „течността на живота“. То символизира откровението, истината и жизнеността, а наричанията на празника са свързани с пожелания за здрава, плодородна и благоденстваща година.
Трифон Зарезан е не просто традиция – той е жив празник, който продължава да обединява поколения българи около силата на природата, земята и виното. В Община Бяла тази година празникът отново доказа, че традициите се предават и съхраняват с любов и уважение.