На 26 март България отбелязва Деня на Тракия – паметна дата, която увековечава подвига на българските воини в битката при Одрин през 1913 г. и отдава почит към хилядите тракийски българи, прокудени от родните си земи. Тази дата е не само символ на военната мощ на Българската армия, но и на несломимия дух на българския народ.
Одринската епопея – кулминацията на Балканската война
Битката при Одрин е един от най-значимите военни триумфи в новата българска история. След обявяването на Балканската война (1912–1913 г.), България, Гърция, Сърбия и Черна гора обединяват сили срещу Османската империя с цел освобождение на останалите под турска власт християнски територии. Един от най-големите стратегически обекти на османците е именно Одрин – непревземаема крепост, защитена от три концентрични линии укрепления, смятана за едно от най-добре защитените места в Европа.
След месеци на обсадни действия, българската армия, под командването на генерал-лейтенант Никола Иванов, предприема смела и решителна атака. Превземането на крепостта е поверено на легендарния генерал Георги Вазов – блестящ стратег, който демонстрира изключителна военна тактика. На 26 март 1913 г., след денонощни боеве, българските войски извършват немислимото – Одрин пада.
Героизмът на българските войници
Штурмът на Одрин е доказателство за невероятния героизъм и жертвоготовност на българските воини. Бойците на 2-ра и 3-та армия атакуват с щикови удари, преодолявайки минни полета, бодлива тел и тежък картечен огън. Българските военни инженери използват за първи път в световната военна история т.нар. “косвен артилерийски огън”, който е предвестник на модерната артилерийска тактика.
Значението на победата
Падането на Одрин слага край на основните военни действия на Балканската война и принуждава Османската империя да признае загубата си. България демонстрира на Европа, че армията ѝ е сред най-боеспособните и дисциплинирани в света.
Но Денят на Тракия не е само възпоменание за военния триумф. Той е и ден за почит към хилядите българи от Източна и Западна Тракия, които след Междусъюзническата и Първата световна война са насилствено изселени от домовете си. Българските тракийци, потомци на древни родове, заплащат с кръвта си цената на войните и изгнанието.
Денят на Тракия днес
Днес, повече от век след славната победа, 26 март остава ден на национална памет и признателност. В цялата страна се провеждат възпоменателни церемонии, поднасят се венци пред паметниците на загиналите герои, а потомците на тракийските бежанци разказват историята на своите деди.
България не трябва да забравя своите герои. Победата при Одрин не е само военен триумф, а доказателство за силата на българския дух. Тя ни напомня, че когато сме обединени, сме способни на велики дела. Затова Денят на Тракия е не просто историческа дата, а завет към бъдещите поколения – да пазят паметта, да почитат героите и да носят гордо българското име.