Кървава тайна за четирима обесени се крие зад четирите емлематични лъва на известния софийски „Лъвов мост“.
Мостът преминава над Владайската река и е разположен на кръстовището на бул. „Мария Луиза“ и бул. „Сливница“, като свързва Централната жп гара и Централната автогара с центъра на града. Мостът е една от забележителностите на столицата, както и символ на столичния район „Сердика“. В непосредствена близост до моста и кръстовището се намира и едноименният площад „Лъвов мост“.
Тази година се отбелязват 146 години от обесването на четирима книжари и 132 години от построяването на Лъвов мост.
Сутринта на 15 ноември 1877 г. четири бесилки са сложени на четири места в града. По обвинение за разпространение на бунтовна литература пред дюкяните им са обесени четиримата видни софийски книжари – Никола Крушкин – Чолака, Киро Кафеджи, Стоян Табаков и Георги Стоицев –Абаджията. Именно тяхната памет е запечатана в четирите лъвски статуи на Лъвов мост. Петият лъв – Никола Вардев се спасява по чудо.
До Освобождението пък на мястото, на което сега се намира „Лъвов мост“, са били екзекутирани престъпниците. В Османската империя до „Лъвов мост“ са обесени участниците в Априлското въстание Стойчо Рашков и Тодор Малеев.
Така мостът се сдобива със славна, но кървава история.
Построяването на „Лъвов мост“
Веднага след Освобождението Христо Г. Данов предлага на това място да се изгради паметник на обесените книжари и революционери.
Христо Г. Данов е общественик и един от най-големите книгоиздатели в България. Така се взима решение за построяването на „Лъвов мост“. Със строежа се заема фирмата на братя Прошек, като по проекта работи техния братовчед Вацлав.
Четирите лъва – символ на четиримата обесени книжари – са изработени от компанията „Ваагнер Биро“, работила по Виенската държавна опера и преустройството на Райхстага в Берлин и Британския музей в Лондон.
Лъвов мост е построен в периода 1889 – 1891 г.
Източник – Пламен Димитров за „Любопитни факти , истории и уникални снимки“