Владимир Тедески е роден на 1 ноември 1982 г. в Русе. Завършва Техникума по икономика в Русе, а по-късно придобива бакалавърска степен по „Маркетинг“ и магистратура по „Мениджмънт на регионалното развитие“ в партньорство между Русенския университет и Cornell University, USA. Кариерата му започва в Областната администрация в Русе, където от 2005 до 2010 г. работи като експерт в сферата на регионалното развитие и държавната собственост. От 2010 г. заема позицията на главен експерт „Програма за развитие на селските райони“ в Областната дирекция „Земеделие“ – Русе, а през 2022 г. става неин директор.
Г-н Тедески, какво означава за Вас полученото отличие от областния управител?
Зад полученото отличие стоят усилията на ръководството и служителите на Областна дирекция „Земеделие“ Русе – за мен това е екипно постижение. Благодаря на колегите си за доверието, добрата комуникация и успешно реализираните кампании. Екипът ни работи отдадено по различни направления през последните години и с желание земеделските стопани от региона да получат необходимите внимание, съдействие и спокойствие, както и навременна помощ при осъществяване на тяхната дейност.
Отличието от областния управител на област Русе приемам като още една обективна външна оценка за постигнатото от мен и екипа ми, с подкрепата на ръководството на Министерство на земеделието и храните. Авторитетът на Областния управител, който осъществява държавното управление по места и осигурява съответствие между националните и местните интереси при провеждане на регионалната политика, ми дава допълнителна увереност, че сме на прав път със стратегията, посредством, която реализираме проекти с висока добавена стойност заедно.
Чувствам се удовлетворен от работата си, защото тя се оценява положително, както от ръководството на Министерство на земеделието и храните, така и от представителите на местната власт в лицето на Областния управител и кметовете на общини от областта.
Отчетохте рекордни приходи за последните две години. На какво се дължат те?
Да, приходите наистина са рекордни за нашата администрация. Основната част от тях се формира това, че през последните две години успяхме да отдадем под наем и аренда голяма част от земите от държавния поземлен фонд на област Русе на адекватни цени. Важен момент също така е и високата събираемост на задълженията, която постигнахме и на завишения контрол по отношение на неправомерно обработваемите земи от държавния поземлен фонд. Тук основна роля изигра личният контакт с длъжниците ни и неправомерните ползватели. Успяхме да осъществим адекватна лична комуникация с тези земеделски стопани и да намерим удовлетворяващи и за двете страни решения на различните казуси. Повишение на приходите имаме и по отношение на регистрацията и пререгистрацията на земеделска и горска техника от Контролно техническата инспекция. Убеден съм, че доброто планиране на приходната и разходната част гарантира балансиран и стабилен бюджет на Областна дирекция „Земеделие“ Русе.
Какви са приоритетите Ви за развитието на земеделието в региона?
Като директор на Областна дирекция „Земеделие“ Русе осъществявам държавната политика в областта на земеделието, както и прилагането на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз на територията на областта. Редица външни фактори обаче оказват въздействие върху развитието на земеделието в област Русе. Климатичните промени, икономическата среда и демографски особености влияят върху икономически ефективното и конкурентоспособно земеделие.
През последните години сме свидетели на глобално изменение на климата. Горещи вълни, засушавания, силни бури и градушки. Те се отразяват пряко на добивите от селскостопанските култури и водят до сериозни загуби за земеделските стопани. В тази връзка един от основните приоритети на сегашното ръководство на Министерство на земеделието и храните е възстановяването на напоителните съоръжения и увеличаването на поливните земеделски площи.
Друг основен приоритет е модернизацията на земеделските стопанства, през призмата на европейските програми. Посредством възможностите, които те предоставят, е наложително земеделските стопани да осъвременят наличната си техника с нови, иновативни технологични решения, които ще увеличат продуктивността и ще оптимизират вложените ресурси, време и физически труд.
Безспорно икономическата конкурентоспособност на произведената селскостопанската продукция е в основата на жизнеспособността на едно земеделско стопанство. Според мен, приоритет пред местните власти би следвало да бъде развитието на различни видове транспортни мрежи – воден, железопътен, сухопътен, а в близко бъдеще и въздушен транспорт. Това би направило произведената продукция по конкурентоспособна и атрактивна за вътрешния и международните пазари.
Какви инициативи предприемате за подпомагане на местните земеделски производители?
Областна дирекция „Земеделие” – гр. Русе и общинските служби по земеделие са пряката връзка между администрацията и земеделските стопани. Към нас могат да се обръщат за съдействие не само граждани от област Русе, а и от цяла България. Имали сме не малко случаи, при които сме съдействали и на чуждестранни граждани. Обикновено хората се обръщат към нас при проблем със собствеността на земите си, въпроси от наследници на земеделски земи, оказване на съдействие при кандидатстване по някои държавни помощи и интервенции или при промяна предназначението на земите си. Идват хора с различни и специфични казуси, на които се опитваме да помогнем. На интернет страницата ни е публикуван пълен списък на административните услуги и режими, предоставяни от Областна дирекция „Земеделие“ – Русе и ОСЗ.
Какви мерки се вземат за привличане на млади хора към земеделския сектор в област Русе?
Един от основните приоритети на Министерство на земеделието и храните, който е заложен и в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на република България за периода 2023 – 2027 г., е насочен към привличането на млади или нови фермери, както и към много малки земеделски стопани. От месец ноември 2024 г. до средата на месец февруари 2025 г. бяха отворени за прием на проектни предложения и трите интервенции, като общия им бюджет е в размер на 273.6 млн. лв. За област Русе подадените проектни предложения са общо 115 бр., както следва: по интервенцията за финансиране на много малки земеделски стопанства – 50 бр.; по интервенцията „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“ – 49 бр.; и по интервенция „Стартова помощ за установяване на нови земеделски стопани в селското стопанство“ – 16 бр. Повечето проектни предложения бяха подготвени от експертите от Национална служба за съвети в земеделието – офис Русе. Техните съветнически услуги са напълно безплатни за кандидатите.
Също така МЗХ въведе и законодателни промени, с които земеделски стопани под 40 г. възраст получиха преференции при кандидатстване за земи от държавния поземлен фонд.