Синдромът на жълтите нокти може да повлияе на външния вид на плочките, като ги оцветява в златистожълто и в резултат те се нацепват и дори може да се отделят. Ако ноктите са пожълтели заради бактериална инфекция или гъбички, маслото от чаено дърво може да помогне за тяхното бързо подобряване.
То притежава противогъбични и антисептични свойства. Някои изследвания показват, че маслото от чаено дърво е ефективно за намаляне растежа на гъбичките. Необходима е по-продължителна употреба за настъпване на подобрение. За избавянето от жълти нокти може да се използва масло от риган.
Гъбички и бактерии водят до неприятния цвят, може да ги изсветлите с масло от чаено дърво или риган
То има антимикробни свойства и е фективно срещу бактерии. Подобно на чаеното дърво, маслото от риган се прилага локално върху засегнатия нокът в комбинация със зехтин. Терапията трябва да продължава най-много три седмици.
Кокосовото масло също е средство за отсраняване на гъбички. За премахване на жълтината по ноктите се разтрива кокосово масло върху нокътя, като може да се прилага по няколко пъти на ден. По принцип бактериите растат в кисела среда. Содат за хляб създава алкална среда, в която гъбите загиват.
Потапянето на пожълтели нокти в топла вода, смесена със сода бикарбонат, може да предотврати разпространението на инфекциите. Друг вариант за лечение на обезветени нокти заради бактериални инфекции, е ябълковият оцет, който се смесва с вода. Засегнатите нокти се потапят в сместа за около 30 минути, като процедурата може да се прави всекидневно в продължение на месец.
Витамин Е се счита за успешен лечител на жълтите нокти. Тъй като той стимулира здравия растеж на ноктите, може да се прилага локално за по-бързо лечение на инфекциите. За целта се изцежда капсула витамин Е върху жълтия нокът. Вътрепният прием на витамина допълнително осигъ=урява ползи за здравето на кожата.
Има много начини за предотвратяване на жълтите нокти, но много важно е да се полага специална грижа за тяхната хигиена. Трябва да се почиства и пространството под нокътя, тъй като там се натрупват мръсотии и бактерии, които могат да причинят инфекции. Ноктите трябва редовно да се измиват и подсушават, за да се предотврати възникването на бактериална инфекция, която причинява пожълтяването им.